top of page

ΑμεΑ ΡΙΟ 2016-Τα πλασαρίσματα των ελλήνων αθλητών

19/09/2016

Πολύ καλές θέσεις κατέκτησαν οι έλληνες αθλητές στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Μια κακή αλλαγή της σκυτάλης στοίχισε στην ελληνική ομάδα 4×100μ. κατηγορίας Τ42-47. Στον τελικό του αγωνίσματος, η ομάδα αποτελούμενη από τους Χρήστο Κουτούλια, Μιχάλη Σείτη, Κωνσταντίνο Βέλτση και Ιωάννη Σεβδικαλή, κατέκτησε την 5η θέση με επίδοση 47.79.

Στον τελικό των 200μ. κατηγορίας Τ44, ο Σείτης κουρασμένος από την υπερπροσπάθεια στην σκυτάλη, έπεσε λίγα μέτρα πριν τον τερματισμό. Ο Ροδίτης πρωταθλητής σηκώθηκε και τερμάτισε σε 23.63, επίδοση που ισοδυναμούσε με την 7η θέση της τελικής κατάταξης.

Την 8η θέση στον τελικό της κατηγορίας των -80 κιλών, κατέλαβε ο Γκρέμισλαβ Μωϋσιάδης. Ο Έλληνας πρωταθλητής, παρά το γεγονός ότι προερχόταν από χειρουργική επέμβαση, κατάφερε να σηκώσει 165 κιλά στην δεύτερη προσπάθεια και να βρεθεί στην οκτάδα της κατηγορίας.