top of page

«Χρυσοί» Μπαράκας και Τρουλινός

09/02/2016

Το πανελλήνιο ρεκόρ του Νίκου Παπαγγελή στην ατομική καταδίωξη (3χλμ.) κατηγορίας C2, ξεχώρισε στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας ΑμεΑ που πραγματοποιήθηκε στο Ολυμπιακό ποδηλατοδρόμιο της Αθήνας. Ο αθλητής του σωματείου «Καστελλάνοι», κάλυψε την απόσταση σε 4:44.500 και κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ που κατείχε ο Παναγιώτης Μπόρας με 5:24.300 από τις 30 Σεπτεμβρίου 2012.

Εξαιρετικές εμφανίσεις πραγματοποίησαν και οι Θανάσης Μπαράκας και Κώστας Τρουλινός, οι οποίοι κατέκτησαν τρία χρυσά μετάλλια στα τρία αγωνίσματα που συμμετείχαν!

Συγκεκριμένα, στο Σπριντ ανδρών, οι Μπαράκας-Τρουλινός τερμάτισαν σε 00:11.470, κατακτώντας την πρώτη θέση, ενώ στον αγώνα του 1 χιλιομέτρου, πήραν επίσης το χρυσό μετάλλιο με επίδοση 01:10.728. Τέλος, οι δύο αθλητές ανέβηκαν στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου και στην ατομική καταδίωξη των 4 χιλιομέτρων, ολοκληρώνοντας την απόσταση σε 05:01.070.